www.kaakonkulma.fi » Uutiset » Juttuarkisto

Seisoi ylväänä kentillä taistojen suomenhevonen - sotahevonen

25.07.2007

Harjun juhla päättyi näyttävään ohimarssiin.

Toisessa maailmansodassa palveli Suomea tilastojen mukaan talvisodassa 71 800 hevosta ja jatkosodassa 62 000 hevosta. Nämä suomenhevoset oli pääosin kerätty siviileiltä maatiloilta, kaikkiaan näitä oli noin 120 000 hevosta. Taistelukentille kaatuneina näitä hevosia jäi noin 23 000. Satavuotiasta suomenhevosta ja sotahevosia muistettiin sunnuntaina Harjun oppimiskeskuksen kentällä paraatein ja juhlapuhein.
"Yllä aavojen soitten ja ikikorpien seisoi ylväänä kentillä taistojen Suomenhevonen - Sotahevonen. Vapautemme vankka lukko" lukee juhlan yhteydessä Harjun kentällä paljastetussa kunniakilvessä. Juhlan yhteydessä luovutettiin myös saman tekstin saattelemana kunniakirjoja sotaan luovutettujen hevosten omistajille. Kunniakilpeen kaiverretun hevosen mallina olivat Poku-hevonen ja sitä sodassa ratsastanut taistelulähetti, virolahtelainen Erkki Hytti. Hän kertoi hyvin lämpimään sävyyn taistelukumppanistaan.
- Hevonen oli siellä taisteluiden keskellä paras kaveri. Se antoi lohtua, kun päänsä illalla sai painaa hevosen kaulaa vasten.
Taitelutilanteissa Erkki Hytti kertoi hevosen vaistojen ja aistien pelastaneen hänet vaaran tilanteilta sekä pitäneen huolen silloin, kun hän putosi selästä kivikkoon.
Harjun laajamittainen juhla oli kunnianosoitus suomenhevoselle, niitä sotaan luovuttaneille siviileille sekä niille miehille, jotka hevosten kanssa toimivat vaikeissa sodan olosuhteissa.
Juhlapuheen pitänyt kenraaliluutnantti R. W. Stewen painottikin suomenhevosen taipumuksia erilaisissa tehtävissä.
- Suomenhevosen, sotahevosemme palvelualttius, sisu, käyttökelpoisuus ja uskollisuus olivat ainutlaatuisia.
Pitkin juhlan kulkua Kaakonkulman reserviläiset ja Reserviratsastajat esittelivät sotahevosen eri toimintamuotoja taistelutehtävistä lähetin nopeaksi viestinviejäksi. Voimakasrakenteinen suomenhevonen soveltui taistelutehtäviin tykkien vetäjänä, huolintatehtävissä, soppatykin vetäjänä ja myös haavoittuneiden kuljetuksessa. Päivän paraatissa ei unohdettu myöskään siviiliväestön evakuointia.
Niin lauantain iltajuhlassa kuin sunnuntaina pääjuhlassa painotettiin lämmintä suhdetta käyttäjänsä ja sotahevosen välillä. Vaikeita olivat myös isännille hevosten luovuttamiset sotakäyttöön ja riemastuttavia ne hetket, kun hevonen palasi takaisin kotitalliin. Suomenhevosen tehtävät eivät rajoittuneet sotatoimiin, vaan ne jatkuivat tärkeänä osana jälleenrakentamisessa.
Kaikkiaan sotahevosen juhlatilaisuuksiin osallistui reilut 500 kävijää veteraaneista hevosalan harrastajiin.

Takaisin