0

Ison kisan tunnelmaa Harjussa

Viikonloppuna Harjun oppimiskeskuksessa järjestettiin kenttäratsastuskilpailut, joissa oli mukana iso määrä ratsukoita. Kilpailussa ratsastettiin yhteensä 114 starttia kahden päivän aikana.
Kilpailut sujuivat kaikin puolin upeasti.
– Järjestelyt ovat olleet älyttömän hyvät, sanoi kisojen tuomariston johtaja Osmo Metsälä.
– Ilmapiiri oli mukava ja puitteet olivat hyvät, hän jatkoi.
Kenttien ja ratojen järjestelystä ja niiden erittäin hyvästä kunnosta on tullut positiivista palautteetta sekä kilpailijoista, että tuomaristosta.
– Nurmikenttä oli tosi hyvä koulun puolella, se antoi ison kisan tunnelman. Se on arvokasta, kertoi kansainvälinen koulutuomari Jutta Koivula.

Aki Karhapään suunnittelema maastorata teki sykähdyttävän vaikutuksen kilpailijoihin.
– Kun pääsin maalin, se oli ihan olympiavoittajafiilis, sanoi luokassa 1 ratsastanut Johanna Luoma.
Ratsukkojen tasoa on kehuttu paljon. Jutta Koivula painotti erityisesti nuorten hevosten taitoarvosteluluokkien osallistujien tasoa.
– Nuorten hevosten luokissa oli monta lupaavaa ratsukkoa ja niitä oli todella mukava arvostella, hän totesi.
Palkintojenjakotilaisuuksissa mukana olivat tuomariston johtaja Osmo Metsälä ja Harjun oppimiskeskuksen hallituksen puheenjohtaja Aleksi Kivelä.

Isojen kisojen järjestäminen ei olisi ollut mahdollista ilman mahtavaa kisatiimiä ja iloista yhteishenkiä. Erityistä kiitosta ansaitsivat Harjun oppimiskeskuksen oppilaat.
– Opiskelijat olivat erittäin reippaita ja toimivat loistavasti työtehtävissään, iloitsi kilpailunjohtaja Minna Pekkala.
Kilpailut olivat kaikin puolin onnistuneet.
– Erittäin positiivinen mieli jäi näistä kisoista, tänne kannatti ajaa, Jutta Koivula kiitteli.
Harjun hevostapahtumat jatkuvat elokuussa, kun Harjussa valmentaa legendaarinen estevalmentaja George H. Morris. Lisätietoja löytyy Harjun oppimiskeskuksen verkkosivuilta.
Elokuun puolivälissä kilpaillaan kouluratsastuksessa ja kenttäratsastuksessa syyskuun ensimmäisenä viikonloppuna.

Tulokset:
Luokka 1, 80 cm, avoin kaikille: 1) Ira Mäki / Lafetas (POM), 30, 2) Johanna Huovinen / Cuneo (KkR), 32,6, 3) Maija Holmalahti Rhea / Elchonas (HA-71), 35,5, 4) Johanna Luoma / Nisos (Skura), 36,4, 5) Lotta Koivulehto / Kick Down (TP), 37,2, 6) Tiia Mäntykoski / ROA’s Casanova (TP), 37,7, 7) Johanna Soiluva / Pin Rock’s Fade to Black (HeWi), 40,3, 8) Sanna Pohja / Harville (TP), 41,3, 9) Emma Hakkarainen / Chiona (KOR), 42,7, 10) Kaisa Kiviniitty / Harjun Kakkonen (VARSA), 43, 11) Tilda Paukonoja / Amadeus (KERRA), 47,8, 12) Belinda Ahlberg / Hrogas (POM), 48,4, 13) Henna Lemmetty / Chelsea (IRa), 50,8, 14) Elina Eskelinen / A van Heaven (KR), 52,9, 15) Jenni Tauschi / Pa-De-De (EKR), 59, 16) Nea Taipale / Noviisi (RATSU), 64,3, 17) Päivi Kallionpää / Jesmiinala (IiRat), 66,8, 18) Kerttu Hakkarainen / Ricardo III (KOR), 67,6, 19) Emma Liukka / Esmeralda (EKR), 68,2, 20) Noora Metsänen / Odysseus Melody 36 IC (HAMR), 86,7, 21) Anniina Takanen / Evarde E (Hurjat), 100,7, 22) Katja Lääti / Quality Girl (Hurjat), 102,6, 23) Julia Virkkala / Pomeranets (EKR), 105,9, 24) Wilma Tolonen / Kacper (PRP-72) , 24) Aada Puranen / Jade d’Aro (MEHE) , 24) Linda Niska / Tropic Night (POM) , 24) Camilla Segercrantz / Coriostro (PeuRa) , 24) Emma Helander / Benjini (PeuRa) , 24) Isla Hällström / Eterma (POM) , 24) Belinda Danielsbacka / Zakira (KOR) , 31) Iina Kilpi / Mokkasiini (RCM) , 32) Julia Nikkanen / Wilbert II (LmR) , 32) Kristina Lindblad / Hunter (TaRa).
Luokka 2, 90 cm, avoin kaikille: 1) Niina Holmberg / Mecenas (POM), 32,6, 2) Kati Rämö / Wonder Belle (HämR), 34,7, 3) Axel Lindberg / Kinesha (HusR), 36,6, 4) Johanna Soiluva / Beekhoeve’s Euzebio (HeWi), 36,7, 5) Aada Puranen / Dioradus G. (MEHE), 37,6, 6) Ann-Niina Kiviniitty-Ranta-Aho / Veeran Tytteli (VARSA), 38,6, 7) Axel Lindberg / Romeo M (HusR), 41,1, 8) Emmi Hämäläinen / Vääntövoima (PRP-72), 42,1, 9) Noora Hämäläinen / Cassandra V (PRP-72), 42,1, 10) Taika Vapalahti / Difonius SDH (LR), 42,4, 11) Miila Mättölä / Akrobats (EKR), 42,6, 12) Kati Paananen / Casadro van’t Gelutt Z (JTEAM), 43, 13) Nea Rissanen / Erica (ITR), 43,5, 14) Anna Pitkänen / Acefekta (EKR), 44,4, 15) Heidi Päivärinta / Perfecta (POM), 47,2, 16) Eerika Sällinen / Emperon (LmR), 48,3, 17) Karoliina Kovanen / Hennan Humina (KARA) , 18) Vaije Maan / Dalija (SkaRa).
Luokka 3, 95 cm, Ponicup: 1) Ilona Hakoniemi / Cara (LaRa), 41,3, 2) Anselmi Laiho / Candyman Joe (YR), 41,7, 3) Sofia Koivuniemi / Hoppenhof’s Luuk (VARSA), 55,7, 4) Olivia Korpi / Balaton II (SkaRa).
Luokka 4, 105 cm, Kenttäcup: 1) Aino Lavonen / Kingston (TS Ratu), 36,2, 2) Camilla Segercrantz / Corüfee (PeuRa), 36,9, 3) Virpi Nättiaho / My Cachet (SkaRa), 38,4, 4) Monica van Assendelft / Chupito M (POM), 39,8, 5) Ann-Niina Kiviniitty-Ranta-Aho / Kalevan Fairy Tale (VARSA), 43,5, 6) Kristiina Hurmerinta / Tycjan (SkaRa), 51,1, 7) Veera Pitkänen / Linas (EKR), 51,9, 8) Sonetta Humala / Nahaj (KARA), 52,6, 9) Ann-Niina Kiviniitty-Ranta-Aho / Banda Estelle (VARSA), 58,7, 10) Sini Mänttäri / Fieldhill Fantasy (KkR), 60,9, 11) Veera Manninen / Avanti (PRP-72), 66,7, 12) Tiia Mäntykoski / ZZ Toperi (TP), 91,5, 13) Kristiina Hurmerinta / Millway’s Rosec (SkaRa), 94,4, 14) Essi Kerminen / Agro (PRP-72) , 14) Martina Häggblom / Malevich (PeuRa), 16) Elina Jääskeläinen / Jakarta (KRS).
Luokka 5, avoin kaikille: 1) Janina Karinen / Noble Dark Agent (HA-71), 32,9, 2) Aki Karhapää / Ibis-A (LmR), 36, 3) Tuija Rosenqvist / Narvik (LmR), 38,2, 4) Juho Lähteenmaa / Rumba III (ErE), 39,6, 5) Tuija Rosenqvist / FF Pacemaker (LmR), 43,4, 6) Katariina Kuronen / Devina D’09 (PeuRa), 50,6, 7) Anne-Mari Vanhanen / Lacoste (MRS), 53,8, 8) Elina Jääskeläinen / Aqualady Jo (KRS), 55,4, 9) Linda Immonen / Kandelus (SuoVaRi), 58,5, 10) Olivia Harakka / Armani Boy (VARSA), 62,2, 11) Caroliina Sudhom / Welur-A (SHU), 63, 12) Tiia Mäntykoski / Frontass(Frontas) (TP), 88, 13) Ann-Niina Kiviniitty-Ranta-Aho / Foresters Clara F (Varsa).
Luokka 6a: 1) Mira Mahosenaho Ukko-Ilmari MT-Team ry 3,18, 2) Sanna Lavikainen Eskapono Wire ry 3,36, 3) Anni Mäntyharju Farlow Ilmajoen Ratsastajat ry 3,27, 4) Tiia Mäntykoski Turbo – Urho Team Pähkinä ry 3,32, 5) Elina Jääskeläinen Lanceta Kajaanin Ratsastusseura ry 3,52, 6) Martina Häggblom New Blessing Peuramaan Urheiluratsastajat ry 3,22.
Luokka 7: 1) Axel Lindberg Evyta Husaariratsastajat ry 3,01, 2) Monica van Assendelft Mini Magic Porvoon Mustang ry 2,38, 3) Roosa Lappalainen Hurella B Kuopion Ratsastajat ry 3,00, 4) Tuuli Juurikkala SL For More Sparkling Lempi Racing Team ry 2,52, 5) Saima Alitalo Bellezza di Notte Rovaniemen Urheiluratsastajat 2,41, 6) Marika Anttila Hermes Skura ry 2,53, 7) Kristina Lindblad Hunter Taipalsaaren Ratsastajat ry 3,11, 8) Kati Keskinen Wallenberg Soulmate Kangasalan Ratsastajat ry 3,42, 9) Anna Lehto Micador Y Etelä-Kymen Urheiluratsastajat ry 3,17.
Luokka 8: 1) Anniina Anttila Fieldhill Virginia Etelä-Kymen Urheiluratsastajat 1.32,10, 2) Krista Immonen Caballos Rosa Pohjois-Karjalan Urheiluratsas 81.33,47, 3) Johanna Kantola Joschka Porvoon Ratsastajat ry 1.44,92, 4) Heidi Perttu Alina KS Kymijoen Ratsastajat ry 1.20,67, 5) Iida Kiviniitty Brolawen Jethro Ratsastusseura Varsa ry 1.48,41, 6) Ida Haapasalo Attam Porvoon Mustang ry 1.38,09, 7) Titina Federley Totta King Offa Tapiolan Ratsastajat ry 1.43,66, 8) Tuuli Arola Hilmin Hovi Haminan Ratsastajat ry 1.44,53, 9) Nea Lehikoinen A.S. Qim Porvoon Ratsastajat ry 1.24,55, 10) Laura Hassel Bonmahon Bridge Stone Kotkan Kilparatsastajat ry 1.38,72, 11) Aino Kaukonen Roulette Harjun Urheiluratsastajat ry 7,1 2.00,09, 12) Valma Forsell Akots Etelä-Kymen Urheiluratsastajat 1.55,66, 13) Emma Ruoppa Jack of all Trades Harjun Urheiluratsastajat ry .41,10, 14) Henna Tolvanen Karabella Harjun Urheiluratsastajat ry 1.49,53, 15) Iida Kiviniitty Purolan Päivänsäde Ratsastusseura Varsa ry 1.26,66, 16) Iina Kilpi Con Sole Riding Club Motive ry 1.47,97.

Viikon kysymys

Tarkistatko säännöllisesti palovaroittimen kunnon?

Näytä tulokset

Loading ... Loading ...
Kommentoi kyselyä