Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kaakonkulma 30 vuotta sitten | Ravijoen koulussa aloitti ennätysmäärä ekaluokkalaisia – Ylijärvellä poikajoukko laittoi postilaatikot palasiksi

Virolahden Sammon järjestämä koripallon teemapäivä sai hyvän vastaanoton. Harmittava takaisku kuitenkin koettiin, kun vetonaulaksi kaavailtu Larry Pounds ei päässytkään osallistumaan turnaukseen.

Ravijoen koulussa elettiin historiallisia hetkiä, kun ensimmäiselle luokalle oli tulossa peräti 12 oppilasta. Niin montaa ekaluokkalaista ei ollut koulussa ollut ainakaan sen neljännesvuosisadan aikana, jonka koulunjohtaja Risto Leskinen oli kylässä opettanut.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.